Гіпотермія. Що треба знати про переохолодження?

0

[:uk]Спочатку згадаємо минулорічну (2023 рік) акцію, коли на Бабій Горі в стані глибокої гіпотермії рятувальники знайшли кількох “моржів”. Тобто напівоголених людей, які таким чином “загартовувалися”. Вночі, взимку, за несприятливої погоди.
Звичайно, це крайній випадок. Не всі прихильники здорового життя вирушають в гори без теплих речей, а замерзнути можна навіть при невеликому мінусі при повному спорядженні. Як же працює наш організм в умовах низьких температур, і як запобігти переохолодженню? Про це нижче.

Що кажуть рятувальники:

Наш організм дуже цікаво сконструйований. В ньому є охоронні механізми, які вчасно попередять про загрозу здоров’ю і життю. У випадку переохолодження первинним таким сигналом є тремтіння всього тіла. І вже на цьому етапі, щоб не дійшло до гірших наслідків, варто вчинити ряд дій.

  • Утеплитися. Вдягти додатковий шар одягу. Якщо ви спітніли, то пам’ятайте, що холодний і мокрий одяг слабо гріє, а скоріш забирає тепло, тому варто його замінити на сухий. У вас в рюкзаку повинна бути на такий випадок додаткова блуза, фліска тощо.
  • Напитися солодкого гарячого напою. Чай, кава, гарячий шоколад, що є. Напій нас не тільки зігріє, але й дасть енергію, щоб зібрати сили і дістатися до безпечного теплого місця. Як вже дістанемося, то важливо добре поїсти, а не просто закинутися цукерками. Наша внутрішня “фабрика” потребує якісного палива для функціонування.
  • Коли відчуваєте, що починають німіти кінцівки, енергійно розітріть їх, помахайте руками, якби “зтрушуючи” руки від плеча. Так само ноги махи від стегна. Добре мати при собі хімічні грілки. Їх можна прикласти до грудей, вкласти у взуття і рукавиці.
  • Якщо і ці засоби не допомагають, використовуємо термічну ковдру з фольги. Вона повинна бути в кожній аптечці. Ковдрою обмотуватися найкраще під верхнім шаром одягу. Тоді її не здує вітром, і вона буде вас гріти більш ефективно.

І ясна річ, що ми надовго не зупиняємося, а прямуємо до визначеного притулку чи іншого безпечного місця.

Що ж робити у випадку, коли нічого з вищесказаного не діє? Вітаю, ви перейшли на другий рівень. В цьому разі ви маєте максимально утеплити потерпілого, виконавши дії вище, ізолювати по можливості від холодної землі і викликати рятувальників‼️Особу, що впала в гіпотермію, не можна різко шарпати, бо може дійти до затримки дихання , і тоді вам доведеться згадати навички швидкої передмедичної допомоги. Як не дивно, але тут вже холод нам на руку, адже він сповільнює процеси в організмі.

В Польщі рятувальники діють швидко. Варто відразу телефонувати на 1️⃣1️⃣2️⃣ З централі повідомлять відповідну службу, яка знаходиться найближче до вас. На сьогодні технології дійшли до того, що по сигналу телефону вас можуть локалізувати з точністю до 20км. Проте цієї інформації для рятувальників малувато, тому приготуйтеся надати службі ваше точне місцезнаходження, описати що сталося та скільки осіб потребують допомоги. ДЕ? ЩО СТАЛОСЯ? СКІЛЬКИ?

В ідеалі, у вас є додаток “RATUNEK”, і ви втискаючи кнопку три рази, відразу повідомляєте про своє точне місцезнаходження. Додаток автоматично вас з’єднує з рятувальною службою. Тому варто його мати в телефоні. І звичайно,ви не виконаєте цих дій, якщо ваш телефон розряджений. Тож пам’ятаємо про павербанк!

Додаткові аварійні номери гірських рятувальників: 9️⃣8️⃣5️⃣, та 601 100 300.

Сподіваюся, що інформація була вам корисною. Безпечних зимових подорожей та до зустрічі в горах! 🏔️

Ну і підтримаємо TOPR своїми 1,5%🤗♥️[:]

Залишити відповідь