Як обрати взуття для походу?
Зручне взуття – важлива складова екіпірування туриста. Навіть невеличкий шовчик, який натиратиме палець, може зіпсувати всю насолоду від виходу в гори. Тому вибір спеціальних черевиків потребує відповідального підходу. Тут будуть корисними поради досвідчених мандрівників, які зібрані в цій статті.
Спочатку варто подумати, для яких умов ви хочете придбати черевики. Саме від призначення буде залежати модель взуття.
Якщо це гори, де багато валунів, часто слизько і брудно, то варто взяти високі черевики. Рекомендують трохи послабити шнуровку при підйомі, а при спуску, навпаки, затягнути її сильніше, щоб взуття добре тримало щиколотку.
Однак не завжди нам потрібні саме високі моделі. Більш універсальні, особливо в теплу пору року, – це низькі черевики. Зазвичай вони шнуруються від пальців, що дозволяє легко пристосувати взуття до форми ноги, і виконують подвійну функцію: працюють як трекінгові і частково скелелазні. В Польщі їх називають “podejściówki”. Але про деталі конструкції ми поговоримо пізніше, а зараз про сам процес купівлі.
Як і коли купувати взуття?
Пам’ятаємо, що купівлю черевиків не можна відкладати на останній момент. В ідеалі – вони повинні вже “розноситися” до початку походу. При цьому не рекомендується купувати взуття в інтернет магазинах. Не факт, що з першого разу пощастить, і надішлють модель, яка ідеально вам підходить. Зі свого досвіду – перед тим, як купити собі черевики, я обійшла п’ять магазинів спорттоварів, переміряла купу дорогого і дешевого взуття, поки знайшла щось підходяще.
Примірка:
- Прийдіть у магазин після обіду, коли ноги вже злегка втомилися і набрякли
- Візьміть із собою ті шкарпетки, які ви збираєтеся одягнути в похід
- Під час вибору розміру слід врахувати, що взуття має бути трохи більшим, ніж звичайне
- Приміряючи, просуньте ногу максимально вперед, щоб пальці вперлися в носок. А тепер спробуйте вкласти вказівний палець за п’яту. Вдалося? Тоді розмір обрано правильно.
- Тепер добре зашнуруйте обидва черевики, пройдіться магазином кілька разів. Чи немає неприємних відчуттів? Знайдіть сходинки, пострибайте, поперекочуйтеся з п’яти на носок. Чи все гаразд?
- Якщо взуття тисне – відмовтеся від нього. Нехай навіть воно вам дуже подобається (ах, цей колір ідеально пасує до моїх трекінгових штанів!). Це не туфлі на шпильках, які ви одягнете з машини в машину, а черевики, в яких доведеться ходити в непростих умовах день, два, тиждень. Тому забраковуємо – і крапка.
- Добре підібране взуття тримає щиколотку, і відчувається свобода в пальцях. Знову ж таки, черевики не мають бути настільки широкі, щоб нога в них проверталася і “їздила” по вертикалі.
Матеріали і особливості конструкції
Трекінгове взуття, як і будь-яке інше, виготовляють із синтетичних або натуральних матеріалів. До того ж, дуже часто ви зустрінете таке поняття, як “мембрана”. Продавці запевняють, що мембрана пропускає випаровування назовні та перешкоджає потраплянню вологи в черевик ззовні. Однак, це не до кінця правда. Приготуйтеся до того, що в черевиках з мембраною нога буде пітніти, і тут вже вам мінімалізувати дискомфорт допоможуть спеціальні трекінгові черевики. Є ще один негативний момент – захисний прошарок може втратити свої властивості, перетираючись на згинах та просто при тривалій експлуатації.
Черевики зі шкіри набагато кращі в плані ергономічності, але купуючи їх, слід врахувати деякі особливості “натурального матеріалу”. По-перше, таке взуття зазвичай важить більше. По-друге, його треба гарненько чистити пастою або просочити водовідштовхувальними засобами перед виходом. По-третє – воно довше сохне, ніж синтетичне. Зате багато і переваг. Шкіряні черевики краще “сідають” по нозі. Вони зазвичай довговічніші за своїх синтетичних побратимів. І, звісно ж, це взуття “дихає”.
Підошва – безсумнівно, важливий фактор при виборі черевиків. Найчастіше для спеціального взуття використовується підошва фірми “Vibram”. Вона допомагає компенсувати нерівності ґрунту і погасити удар об каміння. Але не дивіться на виробника, а проведіть перевірку перед покупкою. Візьміть черевик у руку і спробуйте його зігнути. Підошва не повинна легко згинатися, або ж бути занадто м’якою. Зверніть увагу так само на протектор, чим він виразніший, тим краще. Різноспрямовані шипи і виступи забезпечать хороше зчеплення з поверхнею. Така підошва ще називається по-польськи “antypoślizgowa”.
У якісних трекінгових черевиках по низу йде гумовий кант. Необхідний він для того, щоб убезпечити ногу від ударів об каміння, зміцнити конструкцію, а також поліпшити водовідштовхувальні властивості взуття. Такий “захист”, щоправда, може з часом відійти на згинах і не покращує ергономічних властивостей, але ви його оціните в складних умовах високогір’я.
Окрема тема – зимові гірські черевики. Під час їхнього вибору зверніть увагу – чи є ранти для кріплення “кішок”, чи достатньо жорстка для цього підошва. Таке взуття має забезпечувати насамперед тепло, не промокати під час ходіння по снігу. Інші характеристики подібні.
І наостанок міжнародна класифікація твердості підошви трекінгових черевиків:
- А – активність: відпочинок, повсякденне використання, подорожі, прогулянки. Умови: парки, ґрунтові дороги хорошої якості, лісові стежки.
- A/B – активність: походи по пересіченій місцевості. Умови: ґрунтові дороги середньої і нижче середньої якості, гірські стежки.
- В – активність: походи складніші в низьких горах, легкі високогірні переходи. Умови: скелясті шляхи, кам’янисті гірські стежки.
- B/C – активність: походи у високих горах, круті підйоми, альпінізм. Умови: складні гірські стежки, via ferrata
- C – активність: переходи найскладнішими ландшафтами, підйом льодовиками, альпінізм. Умови: льодовики, “дикі” гори без прокладених туристичних шляхів, екстримальні траси.
Що тут додати? Намагайтеся вибирати взуття тих фірм, які спеціалізуються на виробництві саме черевиків, а не тисячі дрібниць для туристів. Тоді можна сподіватися на якість. Найпоширеніші виробники це: Meindl, Scarpa, Salewa, Garmont та ін.
Статтю написано на основі особистих спостережень, а також за матеріалами книги Матеуша Валігури “Трек” (дуже рекомендую до прочитання).