Як пережити армагеддон у горах? Грози та блискавки

0

Бурі – досить часте явище, починаючи від грозового травня і закінчуючи осінніми дощами. Що раніше ви розпізнаєте загрозу, що наближається, то більше часу у вас буде для прийняття рішення.

Чим бурі настільки страшні?

  • На гірських стежках важко знайти укриття
  • Невеликі потоки протягом кількох годин рясних опадів можуть перетворитися на ревучі річки, через які складно перебратися
  • Грози часто супроводжуються блискавками. На щастя, влучають вони в людей не часто.

А тепер увага – як знизити ризики і пережити бурю в горах?

По-перше, виходячи в дорогу, не забудьте перевірити прогноз погоди. Якщо ймовірність опадів висока (80-90%), то краще вибирати трасу подалі від крутих підйомів і гірських потоків. Складні сходження слід перенести на інший, більш сонячний день.

По-друге, намагайтеся висунутися якомога раніше. Грозові хмари люблять проливатися дощем після обіду, хоча це правило працює не завжди.

По-третє, якщо ви побачили на горизонті блискавку, а потім почули грім, то порахуйте час між цими подіями. Потім помножте кількість секунд на 330м/c – це швидкість поширення звуку. У середньому 3 секунди – це 1 км. Подумайте, що ви можете зробити, поки дощ не намочив вас.


Як передбачити дощ? Тут вам допоможуть такі підказки. На небі з’являються чорні хмари, які за формою нагадують віяло, що розширюється догори. Потім проноситься поривчастий вітер, після чого настає затишшя. Перед бурею зазвичай парить, важко дихати; є відчуття каменю, що давить на груди. Тут уже напевно треба дуже швидко одягати непромокальні плащі й поспішати до укриття.

Що може слугувати укриттям? Блискавки зазвичай вдаряють у найвищі об’єкти, тому остерігайтеся гірських піків, граней, а на плоскому ландшафті самотніх високих дерев. Тому, якщо ви бачите, що на вас насувається буря, робимо таке:

  • Якщо перебуваєте неподалік гірських вершин, зійдіть униз
  • Сховайтеся в нагромадженні невисоких скель або лісочку з невеликими деревами
  • Постарайтеся триматися подалі від поків і водойм
  • Можна сховатися в печері або гроті, якщо їхня стеля вища, ніж 3 м над вашою головою
  • Не притуляйтеся спиною до скелі або дерева
  • Вимкніть мобільний телефон на час бурі
  • Не доторкайтеся до металевих поручнів і ланцюгів
  • В укритті сядьте на рюкзак або шматок сухого дерева, з’єднайте ноги, прийміть ембріональну позицію
  • Якщо є можливість швидко дійти до туристичного притулку – йдіть. Важливо не зупинятися, бо з грозою в горах приходить різке похолодання, і ви можете елементарно замерзнути
  • І не збирайтеся в одному місці, якщо йдете групою. У разі потрапляння блискавки нікому буде надати допомогу постраждалим.


Так само важливо правильно приготуватися до походу в гори. Одягнути спеціальне взуття, яке утримає вас на мокрому схилі, взяти плащ, кілька теплих речей і одяг на зміну. Не забудьте прихопити захист на рюкзак. А трекінгові палиці допоможуть вам утримати рівновагу під час переправи через потік або підтримають на крутому спуску.

У Татрах я б не рекомендувала наближатися в грозу до Гевонту, на якому височіє металевий хрест. Небезпечно буде так само на всіх шляхах, де є ланцюги і скоби (це шлях на Риси, Орля Перч тощо).

Виконання цих простих правил допоможуть вам убезпечити себе і своїх близьких, друзів під час бурі. Непідготовлені туристи стають причиною нещасних випадків і вильоту команди рятувальників.

Інформацію здебільшого взято з книги “Трек” Матеуша Валігури – відомого польського мандрівника, гірського провідника на чотирьох континентах, співробітника “National Geographic Polska”.

Залишити відповідь