Зима в горах 🏔️– це засніжені вершини, лижі та санки, легкі та не дуже трекінги. Однак, щоб ваша прогулянка не обернулася лихом, вирушаючи в гори, варто подбати про свою безпеку.

Як приготуватися до зимового виходу в гори?

❄️ПОГОДНІ УМОВИ

Виходячи зранку з дому, обов’язково перегляньте прогноз погоди. У цьому вам допоможе у польських Татрах сайт http://pogoda.topr.pl/ Тут, окрім температури та опадів, побачите фото з камер, розміщених у найпопулярніших туристичних місцях. Таких, як: Морське Око, Долина П’яти Ставів, Каспровий Верх, Хохоловська Долина та Кощчеліска.
Зверніть увагу на швидкість вітру. Це важливий чинник! Адже ураганний вітер може запросто здмухати вас з вершини. Тут і порадієш важкому рюкзаку 😉 Як читати інформацію від синоптиків?

Спрощена класифікація СИЛИ ВІТРУ виглядає так:
3 бали – Слабкий – 5 м/с (~20 км/год) – листя і тонкі гілки дерев безперервно колишуться
5 балів – Свіжий – 10 м/с (~35 км/год) – розвіває великі прапори, свистить у вухах,
7 балів – Міцний – 15 м/с (~55 км/год) – гудуть телеграфні дроти, важко йти проти вітру,
9 балів – Шторм – 25 м/с (90 км/год) – вітер валить дерева, руйнує будівлі

Тут слід зазначити, що в поривах «хальний» у Татрах може досягати швидкості 80-100 км/год, або навіть більше. Він виникає через різницю тиску по обидва боки гірського хребта. Повітряні маси з південного боку перевалюють на північну, проносячись долинами сильним шквальним вітром. Він несе із собою потепління, але й руйнування. Так 19 листопада 2004 року по словацькій стороні віяв хальний, що сягав в поривах до 230 км/год! Було знищено 12600 гектарів лісу – третину всіх лісопосадок у Високих Татрах😱. На відновлення екосистеми, за оцінками експертів, піде від 60 до 100 років! На щастя, обійшлося без людських жертв.

❄️Ще один момент – ЛАВИНИ. На тому ж сайті TOPR публікується інформація про лавинну небезпеку. Щойно випадає сніг, вже з’являються перші попередження про можливість сходження лавин. Так само, як і з вітром, є міжнародна класифікація, якою користуються рятувальні служби в Татрах.
1 – сніговий покрив стабільний, сходження лавини є малоймовірним
2 – сніговий покрив менш стабільний на крутих схилах, на інших добре закріплений, лавина можлива при значному навантаженні
3 – сніговий покрив закріплений на крутих схилах помірковано чи слабо, спровоковані лавини можливі при невеликому навантаженні, мимовільні лавини більш ймовірні на окремих схилах
4 -сніговий покрив мало стабільний, висока ймовірність сходження лавин спровокованих та мимовільних
Є ще 5 рівень, але в Татрах до цього не доходить.

Синоптики не завжди можуть передбачити реальний рівень небезпеки на кожному зі схилів, тому не втрачаємо пильності! Особливо уважним треба бути при пересуванні жолобами, заповненими снігом. Таких багато під Рисами, через що навіть асфальтована дорога на Морське Око іноді буває закрита. Саме під цією підступною вершиною всього лише при 2 рівні лавинної небезпеки 28 січня 2003 року в лавині загинула группа старшокласників, очолювана вчителем. Це була найбільша трагедія в Татрах Польских.

Якщо все ж таки зважилися вийти вище 2000м н.р.м. взимку, звертайте увагу на такі тривожні сигнали, як: тріщини, що прорізають сніг, глухі звуки в товщі снігового покриву, свіжі сліди лавинної активності.

❄️ОЖЕЛЕДИЦЯ на гірських стежках. Буває, коли вдень пригріває сонечко, а вночі вдарить морозець. І-ковзанка готова! Щоправда, туристи не завжди раді позаплановій крижаній гірці. Часто вони просто не підготовлені до зимових умов, що потім виливається у травми навіть на рівному місці. Тому не забуваємо про – правильно! – прогноз погоди та, якщо є повідомлення від татранського парку, що в горах ожеледиця, беремо з собою необхідне спорядження. «Ну, ось!»- скажете ви-«Я і в гори ходжу двічі на рік! Навіщо ще якесь спорядження?” Але для вас є хороша новина! Техніка дійшла до того, що не обов’язково закуповувати важкі професійні кішки. Існує кілька полегшених варіантів, які не займають багато місця та приємні за ціною. Різні кригоступи, накладки на взуття або міні-кішки (рачки, як їх називають у Польщі) знайдете у продажу в інтернет-магазинах. Переваги полегшених варіантів:
✅ Вони чудово тримають на кризі та втоптаному снігу при спуску.
✅ Одним рухом знімаються і одягаються, що важливо, тому що часом трапляються незасніжені ділянки, по яких незручно йти в шипах
✅ Досить довговічні. На сезон мені вистачає. Якщо не часто ходите в гори, то й більше
✅ Добре охоплюють черевики будь-якої моделі, не з’їжджають

Коштує воно того? Звісно так! Тому не заощаджуйте на своєму здоров’ї. Гіпс вам коштуватиме дорожче.

❄️ТЕМРЯВА

Взимку сонце висить низенько, рідко навіть у долини заглядає, а закочується дуже швидко. Тому ЗАВЖДИ і за будь-яких обставин беремо із собою ліхтарик, а до нього запасні батареї. Бажано налобний, щоб руки були вільні. Можливо, вам доведеться затриматися в горах довше, ніж передбачалося, а вздовж туристичних трас немає ліхтарів. Навіть на славнозвісному Морському Оці.

❄️ОБМОРОЖЕННЯ. Як не дивно, але замерзнути можна навіть за плюсової температури через неправильно підібраний одяг. Як одягтися, щоб вам було тепло та комфортно? Для простих трекінгів в Татрах достатньо, якщо ви дотримувалися таких правил👇

Одягайтеся як “капуста”. Писала про це неодноразово, але не гріх повторитись, бо це дуже важливий момент. Чим більше повітряних прошарків, тим краще. Це означає, що краще одягнути блузу з довгим рукавом, на неї фліску, зверху жилетку, а потім куртку з капюшоном, ніж футболку, а на неї пуховик. Тоді ви зможете регулювати кількість прошарків залежно від фізичного навантаження. Вологий одяг сприяє замерзанню, тому добре взяти із собою зміну (блузку, шкарпетки), якщо плануєте тривалий перехід.

Основна тепловтрата відбувається через долоні та стопи. Вчені проводили дослідження, в ході яких охолоджували і нагрівали тільки ці частини тіла. І уявіть собі, якщо мерзли руки і ноги, то замерзало і все тіло. Тому рукавички🧤, шкарпетки🧦 та взуття мають по можливості залишатися сухими. На щастя, Татри рясніють туристичними притулками, де ви можете підсушитися та зігрітися.

Взуття🥾. Найголовніше в зимовому взутті, щоб воно було трохи, на половину розміру, більше. При тривалому ходінні нога набрякає, і черевики стають тісними. Утруднюється кровообіг, що призводить до обмороження в зимових умовах.
Прикривайте не лише руки, а й носи. Якщо в долині повний штиль, то це не показник, що на вершині буде те саме. Тому не забуваємо бандани або хоча б шарф🧣, якими можна прикрити обличчя, рятуючи щічки та ніс від морозу. Не надто приємне відчуття, коли в тебе впивається сотня дрібних крижаних голок. А передбачалося, що це будуть сніжинки, що красиво планують, як у різдвяній казці. Непогано також мати лижну маску.

Як ще можна запобігти обмороженню? Під час походу ворушіть пальцями ніг та рук, перевіряючи їхню рухливість. Якщо відчуваєте знечулення, зніміть черевики, рукавички, енергійно розітріть пальці. Але пам’ятаємо, що розтирати можна лише за першого ступеня обмороження. Будемо сподіватися, що ви помітите загрозу раніше, ніж коли настане другий і третій ступінь, тому що тут вже буде потрібна допомога лікарів.

Носіть із собою покривало рятувальне з металевим напиленням. Ця на вигляд проста плівка збереже ваше тепло, як термос. Можна в нього закутатись на привалі, якщо підмерзли. Згадаю тут і про хімічні грілки, але їх теж треба використовувати з розумом.

Пам’ятаємо і про гарячі напої☕, але в жодному разі не спиртне❌. Крім порушення координації рухів, розпивання алкоголю взимку може призвести до воістину плачевних результатів. Спиртне спочатку розширює судини, даючи відчуття тепла, а потім різко звужує, через що починає морозити ще більше, ніж раніше.

Напевно, кожному зрозуміло, що при собі потрібно мати документи, заряджений телефон, павербанк до нього. На морозі батарея швидко сідає, тому тримайте телефон ближче до тіла, а не у зовнішніх кишенях.

Також рекомендую встановити безкоштовний додаток Ratunek. Він дозволяє викликати допомогу у три натискання кнопки. Запишіть телефон рятувальної служби. У польських Татрах це короткий 985, довгий +48 601 100 300. У словацьких Татрах короткий 18 300, довгий +421 (0) 527877711

Пам’ятаємо, що у рятувальників багато роботи, тому звертаємось до них лише у разі загрози життю. І подбайте про гірську страховку заздалегідь, оскільки рятувальна операція в Словаччині коштує кілька тисяч євро! Краще її мати, ніж зекономити пару грошей.

Мабуть, на цьому закінчу свій огляд. Думаю, що ви вже досить перейнялися важливістю правильної підготовки до зимового виходу в гори. Мені здається, що про основне згадала.

А взагалі в Татрах добре за будь-якої пори року. Ходіть на здоров’я, дихайте свіжим повітрям та насолоджуйтесь природною красою!🤗

Залишити відповідь