Останнім часом у Татранському національному парку помічають сліди ведмедів, які прокинулися від сну. Причому не де-небудь у глушині, а в безпосередній близькості від туристичних шляхів. Тому сьогодні поговоримо про те, що це за звір, які його звички, і як не викликати гнів господаря лісу. Так, так, саме господаря, бо ми в лісі лише гості. Приїжджі туристи, які втручаються своєю присутністю в життя природного світу Татр. І ведмеді часом нам про це нагадують, з’являючись у найнесподіваніший момент.

Brunbjörn, Brown bear (Ursus arctos), närbild
Foto: (C) Ola Jennersten, Naturfotograferna, IBL Bildbyrå

Отже, ведмідь бурий. Звір цей важить до 350 кг і здатний бігати зі швидкістю навіть 50 км/год! Має гострий слух і нюх, але слабо бачить. Та й навіщо йому бачити, якщо кілька місяців він спить у барлозі? Зате він прекрасно орієнтується за запахом. Може знайти навесні сарну, засипану лавиною, або ж відчути смаколики у вашому рюкзаку. Траплялися також випадки, коли ведмеді вдиралися в машини, залишені на паркінгу, в пошуках поживи. Що ж стосується нападів на людину, то вони досить рідкісні. Зазвичай клишоногі обходять туристів стороною, хоча можуть годинами лежати в заростях і спостерігати за ними. Але на відкриту конфронтацію ведмедя треба ще вміти спровокувати.

Чого не треба робити?

  • Тривожити ведмедів під час поїдання малини або в години відпочинку
  • Вклинюватися між ведмедицею та дитинчатами. Мама може розцінити таку поведінку як загрозу потомству
  • З’являтися поруч у період жирування ведмедів (з липня по жовтень), а особливо, коли звір якраз вирішив пообідати свіжоспійманою здобиччю.

Як вчинити в разі, якщо ви все ж зустрілися з клишоногим?

  • Не біжіть!
  • Зберігайте спокій і повільно відступайте. Деякі знавці рекомендують підняти над головою рюкзак, щоб ви здавалися більшими. Пам’ятаємо, що у ведмедів поганий зір. Але метод неперевірений.
  • Ні в якому разі не наближайтеся до ведмедя! Навіть якщо вам дуже хочеться зробити фото для інстаграму. Воно може виявитися останнім
  • Не намагайтеся відволікти ведмедя, кидаючи продукти. Це дуже розумний звір. Щойно він зрозуміє, що ви джерело смачної їжі, то вже не відв’яжеться.

І окреме прохання від працівників парку

Не залишайте на туристичних стежках залишків їжі! Ведмеді стають залежними від подачок людини і втрачають здатність до природного добування провіанту. Тому все частіше їх можна побачити поблизу селищ, де “господарі лісу” промишляють на смітниках.

А наприкінці хотілося б сказати

Дорогі туристи, давайте берегти дику природу і поводитися в лісі культурно! Щоб не було соромно перед дикими звірами.

Якщо у когось є уваги чи доповнення, велкам у коментарі[:]

Залишити відповідь