Як приготуватися до осінньої вилазки в гори? Поради бувалих туристів
Осінь – прекрасна пора, очей чарівність… А також дощі, холод та інші можливі труднощі. Але з цієї статті ви дізнаєтеся, як мінімалізувати негативні моменти осінньої вилазки в гори.
Не ставтеся до гір легковажно
Чи плануєте ви прогулянку долиною, чи сходження на одну з татранських вершин – пам’ятайте, що в горах може трапитися все. І навіть те, чого ви не могли передбачити. Однак, спробуємо знизити ризики, дотримуючись простих правил.
Порівнюйте свої сили та можливості
Осінь – це не тільки вражаючі краєвиди, а й короткі дні. Тому заздалегідь поцікавтеся, коли захід і схід сонця. Плануйте трасу так, щоб темрява не застала вас зненацька. Слід пам’ятати, що хороша видимість уже за годину перед світанком, але ніч настає через 30 хвилин після заходу сонця. Однак це за умови ясного неба. А якщо хмари, ви перебуваєте в ущелині, лісі, долині, то темрява настане швидше. Значить треба це врахувати і не обирати довгих шляхів.
Потурбуйтеся про зв’язок
Як довго ваш телефон тримає заряд? Якщо менше одного дня, то необхідно взяти з собою павербанк. Оскільки в горах поганий зв’язок, то на пошук мережі так само йде багато енергії. А якщо ще додати селфі на тлі гір, то й поготів заряду не вистачить.
Непогано записати так само телефон рятувальної служби. У Польщі це GOPR (601 100 300 або 985).
Проінформуйте довірених людей про свої плани
Обов’язково повідомте в пансіонаті, де ви зупинилися, а також скажіть вашим близьким, куди ви прямуєте. Це допоможе рятувальникам швидше вас знайти в разі будь-якої біди. Добре б при цьому позначити ключові точки маршруту і дотримуватися його. Не чиніть, будь ласка, як якісь туристи, яких шукала в Бещчадах рятувальна група, в той час, як вони засідали в барі в Пшемислі.
Візьміть із собою карту і ліхтарик
Не сподівайтеся на gps, вирушаючи в гори. Він не завжди працює. Гірські породи можуть створювати перешкоди, збиваючи вас з пантелику. Зате паперова карта не підведе! Якщо є така можливість, купіть ламіновану версію. Коштує вона трохи дорожче, але прослужить набагато довше і не розповзеться під дощем.
Ліхтарик так само стане в пригоді ближче до вечора, якщо раптом не встигли пройти маршрут засвітло. Краще не використовувати замість нього телефон, оскільки він швидко розрядиться, і ви ризикуєте залишитися як без світла, так і без зв’язку.
Одягніть відповідний одяг
Восени, а особливо в жовтні та листопаді, одягатися треба, як цибулина. Вранці і ввечері може бути 0 або навіть заморозки, а вдень майже літня спека. Тому куртка, поляр, блуза з довгим рукавом, штани і хороші гірські черевики вам дуже навіть знадобляться. Не варто забувати і про несподівані опади, що в горах не рідкість у будь-яку пору року. Щойно світило сонечко, але ось прилетіла хмара, і ви промокли до нитки – знайома ситуація? Тому подбайте про непромокальний одяг і взуття. А пізньої осені захопіть шапку, шарф і рукавички.
Перевірте стан шляхів у горах і погоду на час походу
Подивіться на сторінках національних парків, чи всі шляхи відкриті. Так, наприклад, у Словаччині високогірні траси закривають уже з середини жовтня. Гляньте останні зведення – в якому стані дороги. Допоможуть так само камери он-лайн у горах (особливо багато їх у Татрах). Не забуваємо, що після дощів приємна прогулянкова стежка може перетворитися на болото або русло гірської річки.
Обов’язково перевіряємо погоду. У пошуковику забиваємо найближчий до вас населений пункт, що відобразить найімовірнішу картину. Знову ж таки – від випадковостей ніхто не застрахований. Тому плащ і ще раз плащ! Краще до п’ят і з капюшоном
І наостанок
Укладіть вміст рюкзака. У ньому мають завжди бути: їжа (про яку детальніше розповім пізніше), вода, гаряче питво (але не алкоголь!), телефон, павербанк, складаний ніж, сухі та вологі серветки, карта, ліхтарик, запасний одяг (про нього ми вже говорили), документи, а на Словаччині ще й гірська страховка. Сідушка і палиці опціонально.
Все перевірили? Тепер ви готові до осіннього трекінгу. Насолоджуйтеся гірськими краєвидами, яскравими фарбами і теплом, що минає! Бажаю вам приємної прогулянки 😉