Що з’їсти, щоб дійти до мети? Їжа в одноденному поході
Отже, у цій статті я розповім про те, які продукти варто взяти з собою в похід на перекуси і проведу їхню порівняльну характеристику.
А почнемо ми з того, що в Татрах та інших гірських масивах Польщі, які у своїй більшості називаються Бескидами, можна скористатися послугами туристичних притулків. Розташовані вони один від одного на відстані, що не перевищує одного денного переходу, а часто навіть ближче. Тож протягом одного дня можна відвідати 2, а то й 3 гостинні будиночки. У притулку або ж «схроніску», як їх називають у Польщі, можна переночувати, скористатися санітарними зручностями та з’їсти домашню їжу. Однак будьте готові до того, що ціни будуть ресторанні, бо довозити продукти в гори клопітно і дорого.
Зазвичай я завжди прокладаю трасу через один із притулків, щоб учасники походу могли відпочити і щільно поїсти в дорозі. Адже тривалий підйом для нашого нетренованого організму, виснаженого непосильною офісною роботою, вимагає значних зусиль. А отже – нам необхідно буде поповнити витрачену енергію.
Тому виходячи в гори обов’язково треба поїсти. Однією кавою не обійдешся. Що краще з’їсти на сніданок, коли протягом дня очікуються фізичні навантаження? Кілька страв, які не будуть надто важкими і підтримають у вас необхідний рівень енергії.
- Омлет із зеленню
- Вівсянка із сухофруктами та горіхами.
- Йогурт із гранолою та свіжими фруктами.
- Сир із зеленню по-сільськи або солодкий сир із джемом.
- Бутерброди з сиром, шинкою або паштетом із тунця зі свіжими овочами.
Вранці якраз можна випити кави, чаю. Але не захоплюватися, бо в дорозі вам не зустрінеться багато туалетів, а ці напої мають діуретичні властивості.
І не сподівайтеся, що будуть кущики. У Татранському парку людей на стежках, як у міському парку, а на висоті 1300 м н.р.м. дерева переходять у низькі зарості гірської сосни. Там навіть косуля не сховається, не те що людина.
Отже, ми поїли, вийшли. Що беремо з собою з їжі та пиття в рюкзак, враховуючи, що нагорі можна підкріпитися?
Шоколад – незамінний у поході. Особливо в холодну пору року. Якщо ви відчуваєте, що сили вас покидають – відразу діставайте солодку плитку. Цей кошмар дам, що худнуть, містить у 100г 540ккал (якщо складається на 60-80% з какао). Всього за 8 годин ходьби по горах ви втратите близько 2000ккал!
Халва або сезамки – так само джерело калорій. Причому, це джерело не тільки енергії, а й білка, вітамінів. У 100 г кунжутної халви (а інша в Польщі не продається) 550-570 ккал. Причому, вона настільки ситна, що можна наїстися невеликим шматочком. Продукт легко засвоюється, а крім того благотворно впливає на весь організм. Жінкам корисно знати, що кунжут містить кальцію більше, ніж молочні продукти, а вітамін Е підтримує репродуктивну функцію.
Горіхи – завжди під рукою. Достатньо жмені «білочкової радості», щоб наповнити шлунок і отримати заряд бадьорості на кілька кілометрів шляху. У Польщі продається так звана «студентська суміш» («mieszanka studencka»), у якій знайдете різноманітні горіхи та сухофрукти. Або ж можна скласти суміш на свій смак. Тільки пам’ятаємо, що горіхами в повсякденному житті захоплюватися не можна, бо вони містять багато жирів. Калорійність коливається в межах від 550 до 700 ккал на 100 г продукту.
Сухофрукти – теж здатні підтримати вас у важку хвилину. Цукати з дині, манго, папаї, ананасів містять у середньому 300-350 ккал на 100г, а ось традиційні курага, чорнослив, фініки, інжир – 200-300ккал на 100г. Сухофрукти додадуть «родзинки» у ваш раціон. І солодко, і здорово.
Батончики фруктові, горіхові та зернові – дуже класна штука. Можна знайти у всіх супермаркетах на полицях зі здоровою їжею. Є вони різні: з мюслі й шоколадом, на основі фруктової пастили, горіхові батончики, а так само з різного корисного насіння. Не хотілося б рекламувати конкретну торгову марку, але мені особисто подобаються «ВА!» – вони в міру солодкі й там справді багато зерен.
Сири і ковбаса на бутербродах – теж вихід з положення, якщо вдома нічого іншого не виявилося. Але пам’ятайте, що це продукти швидкопсувні. Напевно не варто з бутербродами ходити по спеці, а якщо вже взяли їх із собою, то сир вибираємо твердих сортів, ковбасу салямі. У Польщі чудове рішення – кабаноси.
Окрема категорія – енергетичні та білкові снеки, пюре, напої. Їх теж розвелося безліч на полицях магазинів. Усе добре, крім енергетичних напоїв. У майже всіх міститься кофеїн, жень-шень та інші підбадьорливі інгредієнти. Тому для здоров’я вашого серця не зловживайте енерджі-дринками. Краще просто лягайте раніше спати. Тоді й прокидатися «через силу» не знадобиться.
Печиво та інші перекуси. Добре взяти з собою не солоні крекери, соломку, зернове печиво. Солодощі теж підбадьорюють, підвищуючи рівень цукру в крові. Щоправда, вистачає цього «стусана» ненадовго, але подолати останній підйом допоможе.
«Живі» овочі та фрукти. Хоча професіонали і не рекомендують брати з собою свіжі продукти садівництва, я, чесно зізнаюся, грішу. Зі мною подорожують яблука, банани, почищені, нарізані і любовно складені в судочок овочі. Найбільший кайф – з’їсти на вершині полуницю або черешню, поділитися з друзями. Так, не раціонально, але як освіжає після всіх «сушок»!
Пиття – дуже важливий пункт у нашому списку речей. Основне правило – не брати напої в скляних пляшках. Викинути тару вам буде ніде.
Скільки води буде потрібно? У спеку протягом дня ви вип’єте не менше 2 л води. Часто туристичні стежки проходять там, де є гірські джерела. Але буває, що і не проходять. Тому важливо знати, чи буде де поповнити запаси. Якщо таких місць немає, то воду треба взяти з собою. Добре так само скористатися пляшками з фільтрами. Тоді ви завжди зможете напитися з-під крана в притулку або набрати воду в більш-менш чистій гірській водоймі.
У холодну пору року, яка в горах триває 6 місяців, беремо з собою термос із чаєм. Термос має бути таким, щоб напій у ньому залишався гарячим щонайменше 10 годин на будь-якому морозі.
І тепер – чому не згадувала «здорових» хлібців, вафельок і чіпсів? Здогадуєтеся? Щоб «розмочити» ці продукти вам знадобиться набагато більше води, а поживна цінність їхня не висока. Знову ж таки об’єм вони займають великий, а калорійності майже ніякої. З точки зору туриста продукти марні.
Ну що? Бігом у магазин і – в гори!? Сурма кличе, і снігові або вже зелені вершини чекають на своїх підкорювачів!