Як викликати допомогу у горах? АВС туриста
Гори не терплять легковажного себе ставлення. Як з новачками в походах, так і з ідеально підготовленими туристами можуть статися неприємності, які потребують втручання ззовні. То як же допомогти собі у важкій ситуації? Про це нижче…
Якщо з вами (тьху-тьху-тфу і по дереву постукати!) стався нещасний випадок і ви не в змозі дістатися пункту надання першої допомоги, тобто кілька способів, як повідомити рятувальні служби.
- Повідомляйте, куди ви їдете
Це перше, що треба зробити, якщо йдете у гори самостійно. Виходячи з турбази, з гірського притулку на ресепшені слід залишити повідомлення, куди ви йдете і коли збираєтесь повернутись. Непогано також повідомити довірених людей про свої плани (друзів, родичів) - Зателефонуйте гірським рятувальникам
( у Польщі це телефони 985, +48 601100300)
Переконайтеся, що в місцевості, яку ви вибрали, є до кого звернутися. У низці країн немає спеціальної гірничої рятувальної служби.
Пам’ятка! Перед походом необхідно добре вивчити маршрут, мати карту, щоб вказати своє точне розташування. Нещодавно стався випадок, коли потерпілі сказали, що перебувають над Чарним Ставом під Рисами, а потім передзвонили та повідомили, що під Шпігласовим Верхом. В результаті рятувальникам довелося повертатися з півдорозі. - Корисні програми
Вирушаючи в польські гори, встановіть програму RATUNEK. Воно дозволяє в три натискання кнопки викликати рятувальні служби.
Пам’ятка! Коли ви йдете в похід, телефон має бути повністю зарядженим, так само, як і павербанк. А на морозі електронні пристрої розряджаються дуже швидко
- Просіть про допомогу інших туристів.
Припустимо, що ви опинилися в такому місці, де немає зв’язку (а так часто буває)
Якщо ви знаходитесь на популярній гірській стежці або біля неї, не соромтеся попросити людей, що проходять повз людей, передати інформацію в центр допомоги. У Татрах практично у кожному гірському притулку є чергування рятувальників, тому вам недовго доведеться чекати. - Звукові та світлові сигнали
Якщо ви зійшли зі шляху або просто на даному відрізку немає інших мандрівників, то у вашому рюкзаку повинні бути дві речі-свисток і ліхтарик. Ними можна подати сигнал про допомогу. Як це правильно зробити?
Ліхтариком (якщо стемніло) подаємо 6 сигналів за хвилину, потім хвилина перерви. І знову 6 сигналів за хвилину ( кожні 10 секунд), одна хвилина перерви. Так, поки не отримаєте відповіді – три сигнали на хвилину, хвилина перерви.
Але, припустимо, що ще цілком світло і світить сонце. Тоді можна будь-яким відбивачем (тут дівчаткам і стане в нагоді дзеркальце!) зловити сонячний промінь і блікувати з тим же інтервалом, викликаючи допомогу.
Пам’ятка! Добре, щоб ліхтарик був помічнішим, а не просто від телефону. Знову ж таки, беремо із собою запасні батареї.
Такий сигнал та відповідь на нього стандартизовано у всіх країнах світу. Запропонував його в 1894 році британський альпініст і лікар Клінтон Томас Дент
Звукові сигнали подають протягом хвилини у вигляді трьох коротких звуків, потім три сигнали з великим проміжком часу, хвилина перерви і знову повторення.
Але навіть якщо ви просто ритмічно блиматимете або свистіти, то напевно зверніть на себе увагу. - Сигнали вертольоту
І ось ви бачите рятувальний вертоліт. Але не варто від радості безладно розмахувати руками! Якщо потрібна допомога, підніміть дві руки вгору у вигляді літери Y – Yes. А якщо ви впоралися самотужки і допомога не потрібна, то підніміть одну руку вгору, а другу опустіть, щоб вийшло „N” – No.
А як же технічний прогрес? – Запитайте ви. Невже нічого, крім мобільних додатків та свистків, не придумали на допомогу туристу? Звісно, придумали.
- Супутниковий телефон.
З нього можна додзвонитися практично до будь-якої точки світу. Але! Виняток становлять абоненти, що знаходяться надто близько. А для кращого сигналу потрібно вибратися на відкритий простір.
Принцип дії такого пристрою є простим. При включенні він шукає сигнал супутника. Після встановлення зв’язку можна набирати номер. Так само можуть зателефонувати і до вас.
Супутникові телефони з’явилися в 70-х роках минулого століття, спочатку були габаритні та важкі. Але зараз цей пристрій схожий на звичайнісінький мобільний телефон. З нього можна не тільки дзвонити, а й надсилати повідомлення, а також писати мейли, користуватися інтернетом або системою GPS. Існує кілька виробників, визнаних у світі. Це Iridium, Thuraya, Globalstar, Immarsat, ACeS. Повністю вся земна кулька охоплює Iridium, використовуючи для цього 66 супутників! Настає на п’яти Immarsat, який не покриває лише полюсів.
Однак, фірма Thuraya не побажала поступатися позиціями і випустила адаптер для телефонів марки Apple і Samsung, який дозволяє виконувати супутникові з’єднання. Що добре, адаптер може подати сигнал лиха самостійно, навіть якщо телефон розряджений.
Залежно від компанії-виробника акумулятора супутникового телефону може вистачати на 30-50 годин роботи.
- Супутниковий передавач SPOT
Цей пристрій приймає та передає сигнали за допомогою супутникового зв’язку, використовуючи мережу Globalstar. SPOT передає свої координати та повідомлення до диспетчерського центру, де інформація обробляється. На передавачі є кілька кнопок:- TRACKING-пристрій надсилає свої координати GPS із встановленою частотою від 2,5 хвилин до години.
- CHECK IN — надсилає текстове повідомлення до 10 одержувачів (на телефонний номер або мейл). Сенс повідомлення – у мене все гаразд, рухаюся маршрутом.
- CUSTOM MESSAGE – схоже, як із попередньою кнопкою ОК. Надсилання текстового повідомлення одержувачам.
- HELP – це повідомлення, надіслане певним людям, означає, що у тебе проблеми, але можна впоратися без допомоги спеціальних служб.
- SOS – повідомлення відразу пересилається до рятувальних служб, де ти перебуваєш, у місці з координатами. Натискати цю кнопку можна тільки якщо існує загроза життю чи здоров’ю. Диспечер зв’яжеться з твоїми друзями, які отримували повідомлення зі SPOT, з посольством твоє країни та спеціальними підрозділами, які можуть допомогти тобі (поліція, берегова служба, гірські рятувальники тощо).
- COMPASS – корисна функція, якщо у вас немає механічного аналога або вбудованого в телефоні компаса.
- Мережа SPOT працює практично по всьому світу, за винятком полюсів, що дозволяє використовувати її там, де немає звичайного стільникового зв’язку.
Детальну інформацію про те, як це працює, можна знайти тут https://www.findmespot.com/en-us/about-spot/company-info
Однак, у більшості випадків немає необхідності користуватися складною та дорогою технікою. Достатньо дотримуватися промаркованих туристичних шляхів, порівнювати свої сили з труднощами поставленого завдання та мати мінімальний набір туриста: телефон, павербанк, свисток, ліхтарик.
Важливо також яскраво одягатися. Як сказав один мій знайомий «ми маємо максимально полегшити роботу рятувальникам». Адже маскувальний костюм набагато важче помітити з висоти, ніж яскраву блузу. Хіба що ваша мета повністю злитися з природою 🙂
Навмисно опустила в переліку ракетниці, оскільки на них потрібен особливий дозвіл та сигнальні вогнища. Якщо ви спалите заповідний ліс, то ще й компенсацію за шкоду потім платити будете. Хоча це не заважає вам підпалити пляшку або іншу свою річ, за допомогою якої можна досягти димового сигналу.
Це все, що я хотіла б сказати на тему виклику рятувальників у важкодоступних місцях. Сподіваюся, інформація була корисною.
Бажаю всім читачам, щоб ваші подорожі були радісні та безпечні!
Під час написання статті використано інформацію з книги Матеуша Валігури «Трек» та тематичні публікації.