Збираємо нагороди. Значки GOT PTTK

0

Не так давно я зацікавилася темою збиральництва – споконвічного промислу туристів. Але, це зовсім не те, про що ви подумали 😉 Йдеться про збір нагород за натоптані кілометри. Якщо ви так само захоплюєтеся колекціонуванням, то ця стаття допоможе розібратися в тонкощах отримання значків.

Почнемо спочатку. А саме з самої організації PTTK.

Отже, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze було створено в 1950 р. шляхом злиття Польської Асоціації Краєзнавчої та Польської Асоціації Татранської. Його керівником було призначено Мечислава Орловича – автора багатьох посібників по Татрах, пропагандиста гірського туризму в Польщі.

PTTK налічує близько 61 000 членів. У відомстві організації перебуває 260 філій, що об’єднують близько 2500 клубів і гуртків, майже 200 туристичних об’єктів різних стандартів. База нічлігів РТТК містить понад 20 000 місць у 60 туристичних будинках, 77 гірських притулках, 35 станціях і центрах водного туризму, 33 кемпінгах і 5 готелях. Так само асоціації належить 16 регіональних музеїв, які є центрами традицій польського туристичного та екскурсійного руху. РТТК видає карти, посібники, листівки та безліч іншої сувенірної продукції. Крім того, товариство має бібліотеки та регіональні відділи по всій країні.

У PTTK є власний персонал – туристичні гіди, інструктори з туризму та охорони природи, а також лідери кваліфікованого туризму (піший туризм, альпінізм, їзда на велосипеді, плавання на байдарках, їзда на мотоциклах, верхова їзда та катання на лижах). Організація проводить численні тренінги та курси. Після сплати членського внеску кожен член Польської Туристичної та Краєзнавчої Асоціації отримує членську карту PTTK, яка також є дисконтною картою PTTK. Завдяки карті учасники PTTK можуть скористатися численними знижками на послуги розміщення в об’єктах організації та інших закладах, власники яких підтримують власників карт. Під патронатом всепольської туристичної асоціації перебуває близько 63000км пішохідних, водних, лижних і велосипедних шляхів, що пролягають через найпривабливіші райони Польщі. А також територією країни проходять пішохідні та велосипедні маршрути для далеких (трансєвропейських) прогулянок, над якими РТТК здійснює контроль.

Туристичний притулок “Орлиця” у Щчавниці

З перерахованого вище ви вже зрозуміли, що багатшою за РТТК у Польщі є тільки церква. Самі організації, що дали початок туристичному руху, зародилися ще на початку 20-го століття, що дало змогу за понад 100 років залучити до своїх лав десятки тисяч адептів. Тож не дивно, що на второваних шляхах у горах можна побачити як немовлят у рюкзаках, так і літніх людей, які бадьоро перебирають трекінговими палицями.

Але, як то кажуть, ближче до тіла…

ПТТК просуває систему туристичних значків, спрямованих на популяризацію знань про Польщу. До них, серед іншого, належать:

  • Значок гірського туриста (GOT),
  • Значок пішого туриста (OTP),
  • Значок краєзнавчий,
  • Туристичний бейдж для каякінгу (плавання на байдарках),
  • Туристичний значок вітрильного спорту,
  • Велосипедний туристичний значок,
  • Значок кінного туризму гірського,
  • Значок кінного туризму низинного,
  • Значок гірськолижного спорту (GON) і Значок низинного лижного спорту (NON),
  • Значок “Турист природник” (ТП),
  • Значок спортивного орієнтування (OInO),
  • Значок автомобильного туризму (MOT),
  • Значок підводного туризму.

Навіщо отримувати значки? У кожного будуть свої причини. Батькам, як можливість зацікавити дітей і долучити їх до активного способу життя. Дорослим – як етапи в досягненні мети або просто колекціонування. За достатньої завзятості, ви можете стати завдяки значкам лідером класифікованого туризму і брати активну участь у житті PTTK, як позаштатний працівник.

Сьогодні піде мова про пункти GOT і про те, як отримати гірські значки.

Тут нам із вами доведеться трохи попітніти, щоб зрозуміти, як це працює.

Почнемо від простого.

Уявімо собі, що ви зібралися в похід або навіть вирішили невисоко пройтися пагорбами, керуючись розміткою туристичних шляхів. Тут незамінним буде сайт та аналогічний додаток mapa-turystyczna.pl. Якщо вирішите придбати паперові карти, то рекомендую видавництво Compass – тут вони найбільш точні.

Прокладаючи шлях за допомогою сайту, ви побачите під основними показниками (відстань, перевищення, спуски) ще й пункти GOT. Як їх підрахувати самостійно, якщо ви йдете не туристичним маршрутом? Кожні 100м перевищення і 1км шляху – це 1 GOT.

Польська Туристична Асоціація співпрацює з сусідами: Німеччиною, Чехією, Словаччиною та Україною, тому деякі траси зараховують і там. Однак, треба мати на увазі, що з 2011 р. рахують у сусідів тільки перевищення. З моєї точки зору, це не справедливо, але правила є правила 🙁 До того ж “іноземні” траси не повинні перевищувати 50% від усіх пройдених шляхів.

Якщо ж ви керуєтеся картою під час планування, то вимірявши свій шлях, перерахувавши масштаб і кількість пересічених вами рельєфних ліній, напевно зможете підсумувати пункти GOT.

Або ж є простіший шлях – придбати книгу видавництва РТТК:

GÓRSKA ODZNAKA TURYSTYCZNA PTTK
ODZNAKI NARCIARSKIE PTTK
Regulaminy
Trasy punktowane

До речі, з цієї корисної книженції можна почерпнути всю інформцію про пунктуацію GOT, тому рекомендую закупити.

Ок. З пунктами ми розібралися. Тепер, як їх правильно вносити.

Усі пройдені траси записуються в спеціальну книжечку. Писати необхідно невеликими відрізками від вузла до вузла. Наприклад, ви вийшли з Кузніце і рушили в бік Верха Каспрового. Тоді ваш відрізок 1 виглядатиме так:

Kuźnice- Przełęcz Między Kopami -Schronisko PTTK Murowaniec (10 GOT), отрезок 2: Schronisko PTTK Murowaniec – Kolejka Krzesełkowa Gąsienicowa- Kasprowy Wierch (8 GOT)

Необхідно так само вказати, у якій частині Татр ви перебуваєте. У конкретному прикладі T. 02 – Західні Татри польські. Підтвердженням того, що ви пройшли шлях, є печатка з гірського притулку, а також фотографії з місця.

Важливо! На отримання нагород ви не можете пройти два рази однією і тією ж трасою в тому ж напрямку. Але завжди є можливість зробити навпаки ))

Фух, гора з плечей! Це було найскладніше 🙂

І трохи про самі значки. Протягом одного року ви можете отримати тільки один значок, скільки б пунктів у вас не було. Виняток для популярної та бронзової нагороди – їх дають одразу дві.

Скільки ж треба знаходити на ці значки? Норми різні для дітей і дорослих. Знову ж таки існує ієрархія самих знаків. Але не буду вас втомлювати подробицями. Якщо захочете, то самі почитаєте в зазначеній вище книжці (або звертайтеся до мене – розтлумачу). А поки зупинюся на найпростіших нагородах GOT PTTK.

  • Популярна нагорода – 60 пунктів
  • Бронзова мала – 120 пунктів
  • Срібна мала – 360 пунктів
  • Золота мала – 720 пунктів

Скажу відразу, що для завзятих туристів отримати популярну і бронзову в один рік не складе труднощів. Мені це вдалося, значить і у вас вийде 😉

Що стосується срібної та золотої, то тут уже доведеться напружитися. Хоча на малі нагороди допускається зараховувати пункти, що залишилися з попереднього року. Але ж є ще великі бронзова, срібна, золота нагороди і “за витривалість”! Тут без багатоденних походів уже ніяк.

І, найголовніше. Куди з усім цим добром іти? Для підтвердження вашої книжечки з пунктами її необхідно здати на початку року на розгляд комісії PTTK. І буквально через тиждень – вуаля! – значки у вас у кишені. Ну, або на лацкані куртки 😉

А якщо вам лінь заморочуватися, то просто ходіть горами заради задоволення. І нагорода у вигляді фантастичних пейзажів вам забезпечена!

На допомогу сайтик, де можна підчитати всіляку корисну інфу щодо такої організації, як PTTK

http://ktg.hg.pl/komisja-tg/got/regulamin_got_2016.html

Залишити відповідь