Куди піти взимку? По той і по цей бік Татр
[:uk]Випав сніг, запорошивши гірські стежки, і багато шляхів стали недоступними для більшості туристів. Тому, якщо ви не належите до числа фанатів зимових сходжень і не маєте відповідного обладнання – читайте й обирайте, куди вирушити на зимову прогулянку.
Почнемо з найпопулярнішого місця на польському боці Татр – Морського Ока. Траса проста і доступна в будь-яку пору року. Однак, пам’ятайте, що тут не буде очищених тротуарів і ліхтарів у вечірній час. Тому взимку добре б запастися високим взуттям з нековзною підошвою, а в рюкзаку мати ліхтарик.
Для тих, хто вирішить скористатися послугами візників, важливо знати, що в зимовий час останні упряжки вирушають наверх до 14-15 години, а спускаються о 16-17.
Нагадаю, що довжина траси в один бік 8км, а це більше 2-х годин часу.
Дорогою на Морське Око автобус робить зупинку на паркінгу Верх Поронець. Звідси протягом 45 хвилин можна дістатися до Русинової Поляни та Санктуаріуму Марії Панни на Вікторувках. Поляна порадує чудовими краєвидами, а в дерев’яному костелі можна пригоститися гарячим чаєм у братів домінікан. Не забудьте при цьому покласти злотувку в скарбничку для пожертвувань.
У костелі відбувається Різдвяне богослужіння, що збирає сотні вірян. Потрапляють вони сюди і дорогою, що веде з паркінгу Зазадня. Підніматися нею години півтори, зате спускатися втоптаною стежкою одне задоволення!
Татранські долини так само порадують любителів зими і снігу. Завжди доступні долини Хохолівська, Кощчеліська, Стронжиска, Бялего Потоку. Причому, якщо до перших двох треба доїжджати, то останні розташовані практично в межах міста Закопане, що значно полегшує їх відвідування.
Знову ж таки, розраховуйте час, щоб темрява не застала вас зненацька. До притулку в долині Хохолівській іти від паркінгу Сива Поляна 2 години, а від Кір до кінця долини Кощчелиської 1,5 години.
Якщо вже ми заговорили про зимову столицю Польщі, то згадаємо про Каспровий Верх. Уже з листопада схили гори окупують лижники, але навіть якщо ви до них не належите, то, напевно, вам сподобається краєвид Татр з висоти 1987м н.р.м. На вершину гори вас вивезе кабінка підйомника, нижня станція якого знаходиться в Кузниці.
Примітка: щоб не стояти в черзі до кас, квитки краще купити в інтернеті. Вони обійдуться дорожче, але ви не проведете годину на морозі в натовпі лижників і таких самих туристів.
Не можна не згадати про таку розвагу, як сніговий лабіринт. Розташований він у межах міста в районі лижного трампліну Велка Крокев. Відкривають його наприкінці грудня – січні. Оскільки розташований комплекс снігових будівель на відкритому майданчику, для його існування важливі погодні умови. Крім лабіринту, тут на вас чекають: замок Снігової Королеви, санні спуски та мінізоо. З цінами можна ознайомитися на сайті лабіринту, який буде вказано наприкінці статті.
А чим же нас порадує словацький бік Татр?
Почнемо, мабуть, із Мосту над вершинами дерев. Знаходиться він зовсім недалеко від кордону з Польщею в селищі Здяр. Дістатися можна від паркінгу при готелі в Бахледовій Долині або з паркінгу в Малій Франковій. З другого паркінгу йти півгодини і дорога зручніша.
Цього року від готелю в Бахледовій долині запустили кабінну канатну дорогу, що полегшить підйом сім’ям із дітьми.
Що ж це за диво таке?
Це дерев’яна доріжка на висоті 24м загальною довжиною 1200м. Особливо примітна оглядова вежа, висотою 32м, на верхньому поверсі якої натягнута сітка. Сміливці можуть по ній прогулятися, зробивши незабутні фото! Звідси відкривається вид на Татри Високі, Татри Бєльські та Пеніни.
Трохи далі по дорозі 66 розташований паркінг Татранска Котлина, з якого протягом 20 хвилин ви можете дістатися до печери Белянської. Це одна з карстових печер, якими рясніють словацькі гори. Вапнякові нашарування створюють химерні форми: “вежі”, “водоспади”, “колони”. Завдяки чудовій акустиці в підземних порожнинах, тут проходять концерти класичної музики. А один із залів так і називається “Співочий”. Загальна довжина печери 3829м, а перепад висоти 168м. Туристична траса становить усього 1370м, але й цього вистачає, щоб уявити масштаби підземного царства.
Час проходження траси трохи більше години. Температура в печері 5-6 градусів.
Дорога номер 537 приведе вас до першого з кількох гірськолижних курортів у Високих Татрах – Татранської Ломниці. Тут можна виїхати на Ломницький Пік висотою 2634м н.р.м. Дорогою на вершину вам доведеться зробити кілька пересадок, адже це найвища канатка в Татрах! На останню ділянку, що веде зі Скальнатого Плеса на самий верх, квитки купують заздалегідь за кілька місяців.
Але старання варті того! Всі Татри і не тільки буде видно, як на долоні!
Їдемо далі і бачимо… Старий Смоковець! Черговий гірськолижний курорт, відомий ще з середини 19 століття. Але любимо ми містечко не за це. Звідси на перевал Гребінок їздить фунікулер, який доставить нас одразу на 1284м н.р.м. Здавалося б, що може бути тут цікавого? Однак, тут розташовано відразу кілька визначних пам’яток. Спустившись зеленим шляхом від станції фунікулера, ви побачите водоспади Зимової Води (або по-словацьки Студенего Потоку). Вони заворожують красою в будь-яку пору року. Пройшовши трохи далі, ви зможете відігрітися і випити глінтвейну в казковій хатинці Раїнерова Хата, а повернутися вже червоною стежкою.
Біля самої станції на Гребеноку під куполом у штучній мерзлоті вже котрий рік майстри різьблення по льоду створюють рукотворне диво – репліки найвідоміших костелів світу. А в середині січня тут відбуваються співзмагання умільців, які різьблять свої шедеври з льоду. Їхні творіння можна оглянути на Гребеноку протягом усього зимового сезону.
Чим ще цікаве місце? Саночною трасою завдовжки 2,7 км, яка починається одразу за станцією і веде до нижньої зупинки фунікулера. Влітку це звичайна пішохідна дорога, а ось взимку – розвага для всієї родини.
Сани можна орендувати внизу, або взяти свої.
Наступна зупинка тією ж дорогою – Попрадське Плесо (Попрадське озеро). Хоча воно не найбільше в Татрах, але одне з найкрасивіших по цій стороні гір. І, що взимку важливо, воно легкодоступне. Від паркінгу до самого озера йти всього 1,5 години втоптаною широкою дорогою. Сама водойма розташована на висоті 1500м н.р.м. в оточенні величних гірських піків. Наприкінці шляху можна відпочити в гірському готелі та підкріпитися місцевою їжею.
І останнє місце, про яке я хотіла б розповісти – це Штрбське Плесо (Щчирбське Озеро). Це друге за величиною гірське озеро в Татрах Високих і єдине, яким плавають у теплу пору року на човнах. Розміри дозволяють. Далеко йти до нього не треба, бо розташована водойма поруч із паркінгом на висоті 1315м н.р.м. Але навіть не це є родзинкою цього місця, і не лижні спуски, заради яких сюди приїжджають любителі зимових видів спорту. А крісельний підйомник, що виносить вас на висоту 1840 м н.р.м. до притулку під Соліском. Саме звідси за гарної погоди відкривається панорама на озеро, що лежить під нами, Татри Високі та Низькі. Підйомник діє цілий рік.
- Дізнатися вартість проїзду і купити квитки на підйомники, канатку і фунікулер можна на сайті:
https://www.vt.sk/pl/cenniki/cenniki/cennik-kolei-linowych/ - Розклад входів у печеру Белянську, а також ознайомитися з іншою інформацією щодо печер у Словаччині можна тут:
http://www.ssj.sk/pl/jaskyna/2-jaskinia-bielanska#cennik - Вартість виїзду на Верх Каспрови та квитки:
http://www.pkl.pl/post/kasprowy-wierch/atrakcje/kolej-linowa-kasprowy-wierch.html - Сніговий лабіринт у Закопане:
http://www.snowlandia.pl/ - Русинова Поляна та Вікторувки
https://www.facebook.com/Wiktor%C3%B3wki-536961209764868/ - Міст над вершинами дерев
https://chodnikkorunamistromov.sk/pl/o-sciezce/
Сподіваюся, моя інформація стане в пригоді всім, хто любить зимові прогулянки. Гуляйте, дихайте гірським повітрям і будьте здорові!
[:]